HSAA Girls 7th Grade Basketball
2016 - 2017 Schedule
Final Record: 28-8

Master Schedule (all teams)

October/November

December

January

February/March

Last updated:  03/07/17 12:18 PM

Maps

To incorporate the most recent updates, please "Refresh" or "Reload" your browser. 

Date/Time Opponent Location Score
Fri Nov 11
(4:30)
DasCHE Tournament 12G
(Pool Play vs. Weatherford Express)
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 24-14
Sat Nov 12
(10:30 am)
DasCHE Tournament 12G
(Pool Play vs. Heritage Falcons)
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
W 30-8
Sat Nov 12
(2:45)
DasCHE Tournament 12G
(Championship vs. Dallas Thunder)
Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
L 17-44
2nd Place
Mon Nov 14
(5:30)
Legacy Christian Academy
(League Game)

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

W 27-22
Thu Nov 17
(5:00)
Triple A Academy
(League Game)
Focus Academy
2524 W. Ledbetter Dr.
Dallas, TX 75237
W 31-4
Mon Nov 28
(4:00)
Prestonwood Christian Academy
(League Game)

Prestonwood Christian
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

W 39-35
Thu Dec 1
(4:00)
Dallas Christian School (Mesquite)
(League Game)

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

W 27-20
Fri Dec 2
(2:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(vs. River City Believers Academy 14U)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 26-8
Fri Dec 2
(7:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(vs. SA St. George Episcopal 14U)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
L 32-40
Sat Dec 3
(10:00 am)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(vs. Austin Royals 14U)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
L 18-42
Sat Dec 3
(2:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(vs. SA FEAST Patriots 14U)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
L 31-32
Tue Dec 6
(4:30)
Trinity Christian Academy (Willow Park)

TCA-Willow Park
4954 E. I-20 South

Willow Park, TX 76087

W 18-12
Thu Dec 8
(5:30)
Liberty Christian School
(League Game)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

W 21-20
Mon Dec 12
(5:30)
Trinity Christian Academy
(League Game)

TCA-Addison
(main gym)
17001 Addison Road

Addison 75248

L 15-18
Thu Dec 15
(5:30)
Legacy Christian Academy
(League Game)

Legacy Christian Academy
(high school gym)
5000 Academy

Frisco  75034

W 22-20
Sat Dec 17
(12 noon)
DasCHE Spartans Gospel Lighthouse Church
5525 W. Illinois Ave.
Dallas, TX 75211
W 27-20
Tue Jan 3
(3:30)
Triple A Academy
(League Game)
Focus Academy
2524 W. Ledbetter Dr.
Dallas, TX 75237
W 23-3
Thu Jan 5
(4:00)
Prestonwood Christian Academy
(League Game)

Prestonwood Christian
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

W 31-29
Fri Jan 6
(7:00)
First Baptist---McKinney MS Girls
(Fever)
FBC-McKinney
1615 W. Louisiana St.
McKinney 75069
W 30-10
Mon Jan 9
(4:00)
Dallas Christian School
(League Game)

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

W 26-12
Tue Jan 10
(4:30)
Trinity Christian Academy (Willow Park)

TCA-Willow Park
4954 E. I-20 South

Willow Park, TX 76087

W 23-10
Fri Jan 13
(6:00)
First Baptist---McKinney MS Girls
(Mercury)
FBC-McKinney
1615 W. Louisiana St.
McKinney 75069
W 22-9
Tue Jan 17
(4:00)
Liberty Christian School
(League Game)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

L 18-40
Wed Jan 18
(5:30)
Trinity Christian Academy
(League Game)

TCA-Addison
(ATC facility on Sojourn)
17001 Addison Road

Addison 75248

W 22-18
Thu Jan 19
(6:00)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Pool Play vs. Aggieland Panthers)
Fallbrook Church
12512 Walters Rd.
Houston, TX 77014
W 34-9
Thu Jan 19
(8:00)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Pool Play vs. FBCHA Eagles)
Fallbrook Church
12512 Walters Rd.
Houston, TX 77014
W 38-25
Fri Jan 20
(1:00)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Pool Play vs. San Antonio Nova)
Fallbrook Church
12512 Walters Rd.
Houston, TX 77014
W 29-26
Fri Jan 20
(5:00)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Championship vs. San Antonio Nova
Fallbrook Church
12512 Walters Rd.
Houston, TX 77014
W 23-21
Champions
Sat Jan 28
(9:45 am)
Dallas-Area Private School
League Tournament

(Semifinals vs. Trinity-Addison)

TCA-Addison
(Main Gym)
17001 Addison Road

Addison 75248

L 23-27
Thu Feb 9
(9:00 am)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Weatherford Express)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 31-24
Fri Feb 10
(9:15 am)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Lubbock Titans)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 23-14
Sat Feb 11
(9:00 am)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. South Austin Warriors)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 26-16
Sat Feb 11
(3:30)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. San Antonio Nova)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 31-18
State Champions
Thu Feb 23 Regionals
(vs. Lake Houston Conquerors)
Mansfield, TX W 37-6
Fri Feb 24 Regionals
(vs. San Antonio Nova)
Mansfield, TX W 25-20
Sat Feb 25 Regionals
(Championship vs. Dallas Thunder)
Mansfield, TX L 17-43
2nd Place

 

2016-2017 Girls 7th Grade Team

No.

Player Name

Grade

10 Barth, Angelina 7
1 Belvin, Natalie 7
30 Crawford, Lily 7
44 Cunneen, Julie 6
31 Eversole, Chloe 5
5 Eversole, Gabbrielle 7
34 Geerts, Karis 6
22 Jaloub, Yasmin 6
35 Moilan, Reagan 7
13 Painter, Christina 5
55 Pauley, Nina 5
33 Sileven, Emily 6
2 Simpson, Monica 7

Head Coach - Ray Simpson

Asst. Coach -  Shekinah Nelson

Team Admin - Shirley Sileven