HSAA Girls Middle School Volleyball

Fall 2010 Schedule

Team Picture

Coach: Julie Marshall (Blue & Red)--(214) 213-1690

Coach: Dane Thomson (White)--(214) 682-9005

Team

Date/Time

Opponent

Location

Results

White Tue Aug 24 (4:00)

Prince of Peace Christian School

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 11-25 11-25
Red Tue Aug 24 (5:00)

Prince of Peace Christian School

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 20-25 15-25
Blue Tue Aug 24 (6:00)

Prince of Peace Christian School

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 9-25 13-25
White Thu Aug 26 (4:00) Denton Calvary Academy

First Baptist Church

1100 Malone St

Denton, TX 76201

L 20-25 19-25
Red Thu Aug 26 (5:00) Prestonwood Christian Academy (Plano)

6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 8-25 8-25
Blue Thu Aug 26 (6:00) Prestonwood Christian Academy (Plano)

6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 13-25 18-25
White Fri Aug 27 (5:00) Red River Christian Home School
(We are home team)
Net Results Sports Center
2600 Research Dr, Suite 100
Plano 75074
W 25-11 16-25 16-14
Red Sat Aug 28 (TBD) Ft. Worth Christian MS Invitational

6200 Holiday Lane
North Richland Hills 76180

Scores Unavailable
4th Place
Blue Sat Aug 28 (TBD) Ft. Worth Christian MS Invitational

6200 Holiday Lane
North Richland Hills 76180

Scores Unavailable
3rd Place
Blue Tue Aug 31 (4:00) Shelton School (Dallas)

Shelton School
15720 Hillcrest Rd.

Dallas 75248

W 25-6 25-14
Red Thu Sep 2 (4:00) McKinney Christian Academy

3601 Bois D'Arc

McKinney 75071

W 10-25 25-23 15-12
Blue Thu Sep 2 (5:00) McKinney Christian Academy

3601 Bois D'Arc

McKinney 75071

L 8-25 12-25
Red Tue Sep 7 (4:00) Rockwall Christian Academy (Rowlett)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W 25-9 25-13
Blue Tue Sep 7 (5:00) Rockwall Christian Academy (Rowlett)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W 25-11 25-14
White Thu Sep 9 (3:30) Cambridge School of Dallas 3877 Walnut Hill Lane
Dallas, TX 75229
L 13-25 15-25
Red Sat Sep 11

Prince of Peace MS Tournament
(Pool Play vs. Greenhill 7th)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

W 25-16 25-23
Red Sat Sep 11

Prince of Peace MS Tournament
(Bracket Play vs. Canyon Creek 8th)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 19-25 20-25
Blue Sat Sep 11

Prince of Peace MS Tournament
(Pool Play vs. Grapevine Faith 8th)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

W 25-13 25-6
Blue Sat Sep 11

Prince of Peace MS Tournament
(Bracket Play vs. Prince of Peace 8th)

4000 Midway Rd.

Carrollton 75007

L 13-25 17-25
White Mon Sep 13 (5:00) Zion Lutheran School (Dallas) Zion Lutheran School
6121 E. Lovers Ln

Dallas 75214

L 11-25 16-25
Red Tue Sep 14 (4:30) Trinity Christian Academy (Addison)

17001 Addison Road

Addison 75248

L 7-25 17-25
Blue Tue Sep 14 (5:30) Trinity Christian Academy (Addison)

17001 Addison Road

Addison 75248

L 20-25 15-25
White Tue Sep 14 (4:30) Parish Episcopal School (Dallas)

4101 Sigma Rd.

Dallas 75244

L 15-25 21-25
White Tue Sep 14 (5:30) Parish Episcopal School (Dallas)

4101 Sigma Rd.

Dallas 75244

L 2-25 12-25
Red Thu Sep 16 (4:00) All Saints Episcopal School (Ft Worth)

All Saints Episcopal School
9700 Saints Circle

Ft. Worth 76108

W 26-24 11-25 15-11
Blue Thu Sep 16 (5:00) All Saints Episcopal School (Ft Worth)

All Saints Episcopal School
9700 Saints Circle

Ft. Worth 76108

W 25-11 25-10
White Tue Sep 21 (4:00) Denton Calvary Academy

First Baptist Church

1100 Malone St

Denton, TX 76201

L 16-25 10-25
White Thu Sep 23 (5:00) Fort Worth Christian School

Fort Worth Christian School
Mitchell Gym
7517 Bogart Dr.

Ft Worth 76180

L 16-25 25-14 11-15
Red Thu Sep 23 (6:00) Fort Worth Christian School

Fort Worth Christian School
Mitchell Gym
7517 Bogart Dr.

Ft Worth 76180

W 25-11 25-12
Blue Thu Sep 23 (7:00) Fort Worth Christian School

Fort Worth Christian School
Mitchell Gym
7517 Bogart Dr.

Ft Worth 76180

W 25-18 25-13
White Mon Sep 27 (4:00) North Texas CHANT Chargers (homeschool) First Baptist Church
124 S. Washington St.
Farmersville, TX 75442
L 25-21 20-25 11-15
Red Mon Sep 27 (5:00) North Texas CHANT Chargers (homeschool) First Baptist Church
124 S. Washington St.
Farmersville, TX 75442
L 19-25 11-25
Red Tue Sep 28 (4:30) Trinity Christian Academy 7th "B" (Addison)

17001 Addison Road

Addison 75248

W 25-13 25-18
Blue Tue Sep 28 (5:30) Trinity Christian Academy 8th "B" (Addison)

17001 Addison Road

Addison 75248

W 25-8 25-17
White Thu Sep 30 (4:30) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

L 13-25 6-25
Red Sat Oct 2 Trinity Christian Academy (Addison) Tournament (vs. Lake Dallas)

17001 Addison Road

Addison 75248

W 25-19 25-7
Red Sat Oct 2 Trinity Christian Academy (Addison) Tournament (vs. Prince of Peace)

17001 Addison Road

Addison 75248

L 21-25 17-25
4th Place
Blue Sat Oct 2 Trinity Christian Academy (Addison) Tournament (vs. First Baptist Academy)

17001 Addison Road

Addison 75248

W 25-9 25-14
Blue Sat Oct 2 Trinity Christian Academy (Addison) Tournament (vs. Garland Christian)

17001 Addison Road

Addison 75248

W 25-13 25-11
Blue Sat Oct 2 Trinity Christian Academy (Addison) Tournament (Championship vs. TCA)

17001 Addison Road

Addison 75248

L 23-25 15-25
2nd Place
Red Mon Oct 4 (5:00) Texoma Christian School (Sherman)

3500 W. Houston St.

Sherman 75090

W 18-25 25-21 15-7
Blue Mon Oct 4 (6:00) Texoma Christian School (Sherman)

3500 W. Houston St.

Sherman 75090

W 25-15 25-21
White Mon Oct 4 (5:00) Zion Lutheran School (Dallas) Zion Lutheran School
6121 E. Lovers Ln

Dallas 75214

L 12-25 20-25
White Tue Oct 5 (4:00) Denton Calvary Academy

First Baptist Church

1100 Malone St

Denton, TX 76201

L 8-25 20-25
Red Tue Oct 5 (5:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

L 23-25 18-25
Blue Tue Oct 5 (6:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

L 25-27 25-15 15-17
White Thu Oct 7 (5:00) Legacy Christian Academy (Frisco)

5000 Academy

Frisco  75034

L 11-25 27-25 10-15
Blue Thu Oct 7 (6:00) Legacy Christian Academy (Frisco)

5000 Academy

Frisco  75034

W 22-25 25-15 25-15
White Mon Oct 11 (5:00) Heritage Christian Academy (Rockwall) Rockwall Indoor Sports Complex (RISE)
Rockwall, TX
L 11-25 28-26 14-25
Red Mon Oct 11 (5:00) Prestonwood Christian Academy

6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 15-25 15-25
Blue Mon Oct 11 (6:00) Prestonwood Christian Academy

6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 21-25 25-13 15-25
White Tue Oct 12 (4:30) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

L 16-25 18-25
Red Tue Oct 12 (5:00) Canyon Creek Christian Academy (Richardson)

2800 Custer Pkwy

Richardson 75080

W 25-17 25-11
Blue Tue Oct 12 (6:00) Canyon Creek Christian Academy (Richardson)

2800 Custer Pkwy

Richardson 75080

W 25-17 25-20
White Thu Oct 14 (5:00) Fort Worth Christian School 7th "B"

Fort Worth Christian School

Cardinal Gym
7517 Bogart Dr.

Ft Worth 76180

L 23-25 22-25
Blue Thu Oct 14 (5:00) Fort Worth Christian School 8th "B"

Fort Worth Christian School

Cardinal Gym
7517 Bogart Dr.

Ft Worth 76180

W 25-14 25-18
Red Thu Oct 14 (6:00) Fort Worth Christian School 7th "A"

Fort Worth Christian School

Cardinal Gym
7517 Bogart Dr.

Ft Worth 76180

L 16-25 20-25
Blue Thu Oct 14 (6:00) Fort Worth Christian School 8th "A"

Fort Worth Christian School

Cardinal Gym
7517 Bogart Dr.

Ft Worth 76180

W 25-14 25-18
Red Mon Oct 18 (4:00)

PTHSS Warriors (homeschool)

Tejas Volleyball

8851 Cardinal Ln

N. Richland Hills 76180

W 25-16 25-11
Blue Mon Oct 18 (5:00)

PTHSS Warriors (homeschool)

Tejas Volleyball

8851 Cardinal Ln

N. Richland Hills 76180

W 25-15 26-24
Red Thu Oct 21 (5:30) THESA Riders (homeschool)

Net Results Sports Center
2600 Research Dr, Suite 100
Plano 75074

L 25-19 21-25 8-15
Blue Thu Oct 21 (5:30) THESA Riders (homeschool)

Net Results Sports Center
2600 Research Dr, Suite 100
Plano 75074

W 25-15 14-25 15-11

 

Fall 2010 Middle School "Blue" Team

 

Fall 2010 Middle School "Red" Team

 

Fall 2010 Middle School "White" Team

No.

Player Name

Class

16 Blackmon, Samantha 8
20 Foshee, Katie 8
22 Johnson, Sarah 8
4 Marshall, Natalie 8
1 McCorkle, Jericha 8
12 Rooney, Evelyn 7
7 Williams, Sarah Jane 8
Head Coach - Julie Marshall
 

No.

Player Name

Class

11 Carver, Bailey 7
5 Chontos, Laura 8
27 Feltner, Katie 7
47 Geesaman, Ellen 8
3 Marshall, Nadine 6
26 Sparks, Chloe 6
9 Suarez, Brianna 6
8 Wells, Maelee 7
Head Coach - Julie Marshall
 

No.

Player Name

Class

13 Cullman, Alyssa 7
6 Cullman, Brenna 8
23 Cullman, Lesley 7
14 Green, Morgan 8
15 Lambert, Cassidy 8
19 Medina, Brooks 6
18 Streich, Abigail 7
24 Thomson, Haylie 8
21 Williams, Maddy 7
25 Worley, Elena 7
Head Coach - Dane Thomson
Asst Coach - Jaqueline Worley