HSAA Girls Middle School Volleyball

Fall 2006 Schedule

Final Combined Record: 32-15

Coach: Cari McCorkle

Team

Date/Time

Opponent

Location

Results

B Thu Aug 24 (4:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

L 23-25 22-25
A Thu Aug 24 (5:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

W 26-24 19-25 17-15
B Fri Aug 25 (5:00) Ovilla Christian School (Red Oak)

3251 Ovilla Rd.

Red Oak 75154

L 21-25 19-25
A Fri Aug 25 (6:00) Ovilla Christian School (Red Oak)

3251 Ovilla Rd.

Red Oak 75154

W 25-12 20-25 15-12
B Tue Aug 29 (4:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

L 26-28 13-25
A Tue Aug 29 (5:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

W 25-19 21-25 15-9
B Thu Aug 31 (4:00) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

L 24-26 25-27
A Thu Aug 31 (5:00) Providence Christian School of Texas (Dallas)

5002 W. Lovers Ln.

Dallas 75209

W
B Thu Sept 7 (5:30) Legacy Christian Academy (Frisco)

5000 Academy

Frisco  75034

W
A Thu Sept 7 (6:30) Legacy Christian Academy (Frisco)

5000 Academy

Frisco  75034

W 25-18 25-15

B

Mon Sept 11 (4:00) McKinney Christian Academy

McKinney Fellowship Bible Church

2801 Orchid Drive

McKinney 75070

L 21-25 25-23 12-15

A

Mon Sept 11 (5:00) McKinney Christian Academy

McKinney Fellowship Bible Church

2801 Orchid Drive

McKinney 75070

W 25-18 25-22
A Tue Sept 12 (5:00) Lutheran School (Dallas)

8494 Stults Road

Dallas   75243

W 25-18 22-25 15-0
B Thu Sept 14 (5:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

L 14-25 25-20 2-15
A Thu Sept 14 (6:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

W 23-25 25-16 15-3
B Sat Sept 16 Rockwall Christian Tournament (Pool Play vs. RCA 8th)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W 25-10 25-22
B Sat Sept 16 Rockwall Christian Tournament (Pool Play vs. Lucas 7th)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W 18-25 25-11 15-12
B Sat Sept 16 Rockwall Christian Tournament (Semifinals vs. HSAA "A")

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

L 12-25 17-25

3rd Place

A Sat Sept 16 Rockwall Christian Tournament (Pool Play vs. RCA 7th)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W
A Sat Sept 16 Rockwall Christian Tournament (Pool Play vs. Inspired Vision)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W
A Sat Sept 16 Rockwall Christian Tournament (Semifinals vs. HSAA "B")

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W 25-12 25-17
A Sat Sept 16 Rockwall Christian Tournament (Championship vs. Lucas 8th)

6005 Dalrock Rd.

Rowlett 75088

W

1st Place

B Mon Sept 18 (5:00) Coram Deo Academy (Flower Mound)

The MAC (Multipurpose Athletic Complex)

200 W. Continental Dr.

Lewisville 75067

W 25-7 25-19

B

Thu Sept 21 (5:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

L 10-25 25-19 8-15

A

Thu Sept 21 (6:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

W
B Fri Sept 22 (7:00) THESA Riders (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

L 9-25 25-23 14-16
A Fri Sept 22 (8:00) THESA Riders (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

W 25-22 27-25
A Tue Sept 26 (5:00) Lutheran School (Dallas)

8494 Stults Road

Dallas   75243

W
B Thu Sept 28 (5:00) Garland Christian Academy

1522 Lavon Dr .

Garland   75040

L 9-25 25-17 3-15
A Thu Sept 28 (6:00) Garland Christian Academy

1522 Lavon Dr .

Garland   75040

W
B Fri Sept 29 (3:30)

Shady Grove Tournament

(1st Round vs. Pantego)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

L 11-25 14-25
A Fri Sept 29 (4:30)

Shady Grove Tournament

(1st Round vs. McKinney Christian)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 23-25 25-6 15-5
B

Sat Sept 30

(8 am)

Shady Grove Tournament

(2nd Round vs. McKinney Christian)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

L 12-25 22-25
A

Sat Sept 30

(10:30 am)

Shady Grove Tournament

(2nd Round vs. Pantego)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W
B

Sat Sept 30

(1:00 pm)

Shady Grove Tournament

(3rd Place Game vs. Glenview)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-17 25-16

3rd Place  (Silver Div.)

A

Sat Sept 30

(4:30 pm)

Shady Grove Tournament

(Championship vs. Shady Grove)

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W

1st Place (Gold Div.)

B Mon Oct 2 (4:00) McKinney Christian Academy

McKinney Fellowship Bible Church

2801 Orchid Drive

McKinney 75070

L 12-25 25-20 14-16
A Mon Oct 2 (5:00) McKinney Christian Academy

McKinney Fellowship Bible Church

2801 Orchid Drive

McKinney 75070

W 25-22 25-20
B Mon Oct 9 (5:00) Coram Deo Academy

Casa Linda United Methodist Church

1800 Barnes Bridge Road
Dallas 75228

W 25-15 25-15 25-8
B Fri Oct 13 (7:00) THESA Riders (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

L 15-25 12-25
A Fri Oct 13 (8:00) THESA Riders (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

W 25-14 15-25 15-13
B Mon Oct 16 (5:00) American Heritage Christian Academy (Carrollton)

2660 E. Trinity Mills

Carrollton   75006

W 25-6 25-9
A Mon Oct 16 (6:00) American Heritage Christian Academy (Carrollton)

2660 E. Trinity Mills

Carrollton   75006

W 25-9 25-13
B Mon Oct 23 (4:00) McKinney Christian Academy

McKinney Fellowship Bible Church

2801 Orchid Drive

McKinney 75070

L 21-25 26-24 6-15
A Mon Oct 23 (5:00) McKinney Christian Academy

McKinney Fellowship Bible Church

2801 Orchid Drive

McKinney 75070

W 25-12 26-24
A Mon Oct 30 (4:00)

League Tournament

(First Round vs. Coram Deo)

American Heritage

2660 E. Trinity Mills

Carrollton   75006

W 25-6 25-7
A Mon Oct 30 (7:00)

League Tournament

(Championship vs. McKinney C.A.)

American Heritage

2660 E. Trinity Mills

Carrollton   75006

W 22-25 25-23 25-23

1st Place

 

 

Fall 2006 Middle School "A" Roster

 

Fall 2006 Middle School "B" Roster

No.

Player Name

Class

52 Carstens, Dani 8
20 Elmore, Allie 8
14 Gombert, Abigail 8
4 Jarrett, Hannah 8
6 Lorenz, Grace 8
3 McCorkle, Jordan 8
2 Poole, Katie 8
19 Wallar, Tori 7

Head Coach - Cari McCorkle

 

 

No.

Player Name

Class

12 Boyd, Brenna 8
23 Brewster, Anna 7
29 Day, Annie 6
8 Flaming, Mary Margaret 6
7 McCorkle, Jessi 6
15 Payne, Christina 8
11 Smith, Ashley 6
5 Vedrenne, Brianna 8
24 Zeller, Hannah 8

Head Coach - Cari McCorkle