HSAA Girls High School Volleyball

Fall 2005 Schedule

Coach: Marca McCallie

Final Record: 23-30-2

Team

Date/Time

Opponent

Location

Results

JV Tue Aug 9 (3:00) Lutheran High School 8494 Stults Rd, Dallas L 25-5 21-25 20-25
V Tue Aug 9 (4:00) Lutheran High School 8494 Stults Rd, Dallas L 24-26 25-23 14-25 13-25
JV Thu Aug 11 (5:00) Ovilla Christian Academy 3251 Ovilla Rd, Red Oak L 20-25 25-21 12-15
V Thu Aug 11 (6:00) Ovilla Christian Academy 3251 Ovilla Rd, Red Oak L 13-25 11-25 29-27 21-25
JV Tue Aug 16 (6:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

W 25-21 23-25 15-12
V Tue Aug 16 (7:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

W 23-25 25-13 25-18 25-16
JV Thu Aug 18 (5:00) Legacy Christian Academy 5000 Academy Dr, Frisco L 20-25 22-25
V Thu Aug 18 (6:00) Legacy Christian Academy 5000 Academy Dr, Frisco L 12-25 19-25 18-25
JV Sat Aug 20 (4:00) Rockwall Christian Academy 6005 Dalrock Rd, Rowlett W 22-25 25-23 25-14
V Sat Aug 20 (5:00) Rockwall Christian Academy 6005 Dalrock Rd, Rowlett L 25-21 22-25 15-25 14-25
JV Mon Aug 22 (4:30) Prince of Peace Lutheran School 4000 Midway Rd, Carrollton L 25-21 15-25 12-15
V Mon Aug 22 (6:00) Prince of Peace Lutheran School 4000 Midway Rd, Carrollton L 21-25 25-19 20-25 22-25
JV Thu August 25 (7:00) Rockwall Christian Academy Tournament (vs. Covenant) 6005 Dalrock Rd, Rowlett W 25-23 25-11 25-14
V Thu August 25 (4:00) Rockwall Christian Academy Tournament (vs. Greenville) 6005 Dalrock Rd, Rowlett W 25-15 14-25 25-13
JV Sat August 27 (1:15) Rockwall Christian Academy Tournament (vs. Rockwall Christian) 6005 Dalrock Rd, Rowlett L 13-25 7-25 20-25
V Sat August 27 (11:30 am) Rockwall Christian Academy Tournament (vs. Cumby H.S.) 6005 Dalrock Rd, Rowlett L 13-25 16-25
JV Sat August 27 (4:30) Rockwall Christian Academy Tournament (vs. HSAA Varsity) 6005 Dalrock Rd, Rowlett L 14-25 9-25 14-25 (4th Place)
V Sat August 27 (4:30) Rockwall Christian Academy Tournament (vs. HSAA JV) 6005 Dalrock Rd, Rowlett W 25-14 25-9 25-14 (3rd Place)
V Mon Aug 29 (6:00) Coram Deo Academy

First Baptist Church (Corinth)

3033 Meadowview Dr.

Corinth, TX 76201

W 25-19 25-13 25-16
JV Tue Aug 30 (6:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

L 25-16 20-25 18-25
V Tue Aug 30 (7:30) Lucas Christian Academy

Allen Heights Baptist Church

1309 E. Main Street

Allen  75002

W 25-5 25-10 25-16
JV Tue Sep 6 (4:30) Prince of Peace Lutheran School 4000 Midway Rd, Carrollton L 25-15 18-25 9-25
V Tue Sep 6 (6:00) Prince of Peace Lutheran School 4000 Midway Rd, Carrollton L 19-25 25-23 22-25 20-25
JV Thu Sep 8 (5:00) Lutheran High School 8494 Stults Rd, Dallas L
V Thu Sep 8 (6:00) Lutheran High School 8494 Stults Rd, Dallas L
V Fri, Sept 9 (12:45 pm) Prince of Peace Lutheran Tournament (Pool Play vs. Coram Deo) 4000 Midway Rd, Carrollton T 20-15 17-20
V Fri, Sept 9 (1:30 pm) Prince of Peace Lutheran Tournament (Pool Play vs. Legacy Christian) 4000 Midway Rd, Carrollton L 19-20 14-20
V Fri, Sept 9 (3:00 pm) Prince of Peace Lutheran Tournament (Pool Play vs. Temple Christian) 4000 Midway Rd, Carrollton W 20-16 20-11
V Fri, Sept 9 Prince of Peace Lutheran Tournament (North Hills) 4000 Midway Rd, Carrollton L 22-25 22-25
JV Mon Sep 12 (5:00) Parish Episcopal School 4101 Sigma Rd, Dallas L 26-28 17-25
V Mon Sep 12 (6:00) Parish Episcopal School 4101 Sigma Rd, Dallas W 20-25 13-25 25-18 25-11 15-13
V Thu Sep 22 (7:00) Yavneh Academy of Dallas

12324 Merit Dr.

Dallas 75251

W 25-16 25-22 25-18
JV Mon Sep 26 (5:00) Legacy Christian Academy

5000 Academy Dr, Frisco

W 25-17 25-20
V Mon Sep 26 (6:00) Legacy Christian Academy 5000 Academy Dr, Frisco L 12-25 15-25 20-25
JV Thu Sep 29 (6:30) Rockwall Christian Academy 6005 Dalrock Rd, Rowlett W 7-25 25-15 25-23
V Thu Sep 29 (7:30) Rockwall Christian Academy 6005 Dalrock Rd, Rowlett L 21-25 25-22 22-25 25-23 5-15
JV Mon Oct 3 (5:00) Shady Grove Christian Academy

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

W 25-17 25-22
V Mon Oct 3 (6:00) Shady Grove Christian Academy

1829 W. Shady Grove 

Grand Prairie 75050

L 17-25 21-25 13-25
JV Fri Oct 7 (7:30) THESA (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

W 25-23 28-26
V Fri Oct 7 (8:30) THESA (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

W
JV Mon Oct 10 (6:00) Yavneh Academy of Dallas

12324 Merit Dr.

Dallas 75251

L 25-9 22-25 5-15
V Mon Oct 10 (7:00) Yavneh Academy of Dallas

12324 Merit Dr.

Dallas 75251

W 25-17 22-25 25-18 26-28 15-13
V Tue Oct 18 (5:00) Dallas Christian School (Mesquite)

1515 Republic Parkway

Mesquite 75150

972-270-5495

L 8-25 15-25 16-25

JV Wed Oct 19 (5:00) Parish Episcopal School 4101 Sigma Rd, Dallas L 21-25 11-25
V Wed Oct 19 (6:00) Parish Episcopal School 4101 Sigma Rd, Dallas W 25-15 25-21 25-19
JV Fri Oct 21 (7:30) THESA (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

W 25-21 25-22
V Fri Oct 21 (8:30) THESA (homeschool)

Bedford Boys Ranch

2801 Forest Ridge

Bedford 76021

L 25-22 25-10 23-25 23-25 11-15
V Thu Nov 3 (8:00 am)

NCHAA National VB Tourney

(Pool Play vs. Omaha, NE Warriors)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions) L 22-25 7-25
V Thu Nov 3 (10:15 am)

NCHAA National VB Tourney

(Pool Play vs. Goshen, IN Silver Arrows)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions) L 14-25 17-25
V Thu Nov 3 (11:45 am)

NCHAA National VB Tourney

(Pool Play vs. Kansas City Metro)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions) W 25-21 25-23
V Fri Nov 4

NCHAA National VB Tourney

(Pool Play vs. Ft. Worth Riders)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions) W 25-21 25-14
V Fri Nov 4

NCHAA National VB Tourney

(Pool Play vs. Kansas City Lasers)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions) W 25-23 25-23
V Fri Nov 4

NCHAA National VB Tourney

(Pool Play vs. Amarillo)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions) T 25-20 23-25
V Sat Nov 5

NCHAA National VB Tourney

(Silver Bracket Play vs. Joplin, MO Lions)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions) L 17-25 24-26
V Sat Nov 5

NCHAA National VB Tourney

(Silver Bracket Play vs. Phoenix, AZ Heat)

Lied Center--Bellevue, NE (Directions)

W 23-25 25-17 15-12

(5th Place)

 

Fall 2005 Varsity Roster

 

Fall 2005 JV Roster

No.

Player Name

Class

4

Allie Elkins

11

42

Libby Eubanks

11

11

Briley Foster

10

16

Sara Gillory

11

24

Jessica Jones

11

28

Rachel Lorenz

12

17

Gloria Pittman

11

19

Ashley Sherard

11

Julie Jarrett - Team Manager

12

Head Coach - Marca McCallie

Asst Coach - Marci Elkins

 

No.

Player Name

Class

21

Emily Boyd

10

58

Courtney Cozart

11

8

Abbey Elkins

9

12

Hannah Flaming

9

18

Jessica Heydrick

11

5

Rebekah Irwin

11

9

Mary Grace Jarrett

9

41

Kim Lembcke

10

3

Jamie Lorenz

9

Head Coach - Marca McCallie

Asst Coach - Marci Elkins