HSAA Boys 8th Grade (Blue) Basketball

2016 - 2017 Schedule
Final Record: 28-15
***THSSBC 14U State Champions***

 

Date/Time Opponent Location Score
Mon Nov 14
(6:30)
Legacy Christian Academy
(League Game)

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

W 45-17
Tue Nov 15
(5:00)
Harwood Jr. High (Bedford)
9th Grade "B"
Harwood Junior High
3000 Martin
Bedford, TX 76021
W 84-33
Thu Nov 17
(7:30)
Rowlett High School
9th Grade Tournament

(vs. Naaman Forest High 9th "B")
Rowlett High School
4700 N. President Bush Hwy
Rowlett, TX 75088
W 62-24
Fri Nov 18
(7:30)
Rowlett High School
9th Grade Tournament

(vs. Sachse High 9th "A")
Rowlett High School
4700 N. President Bush Hwy
Rowlett, TX 75088
L 29-43
Sat Nov 19
(1:00)
Rowlett High School
9th Grade Tournament

(vs. South Garland High 9th "A")
Rowlett High School
4700 N. President Bush Hwy
Rowlett, TX 75088
W
Mon Nov 21
(6:30)
Nolan Catholic High School
(Ft Worth)---9th Grade

Nolan Catholic High School
4501 Bridge St

Ft. Worth 76103

L 50-52
Mon Nov 28
(7:00)
Prestonwood Christian Academy
(League Game)

Prestonwood Christian
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

W 50-48
Thu Dec 1
(7:00)
Dallas Christian School (Mesquite)
(League Game)

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

W 35-12
Fri Dec 2
(5:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. SA River City Believers Academy)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 49-22
Fri Dec 2
(9:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. Austin Royals Purple)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 57-13
Sat Dec 3
(8:00 am)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Semifinals vs. SA St. George Episcopal School)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
L 36-50
Sat Dec 3
(2:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(3rd Place Game vs. CHSA Wolverines)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 58-44
3rd Place
Mon Dec 5
(6:00)
Highland Park High School
9th Grade "A"
Highland Park High School
4220 Emerson Ave.
Dallas, TX 75205
L 29-55
Thu Dec 8
(6:30)
Liberty Christian School
(League Game)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

L 23-50
Fri Dec 9
(4:30)
Wakeland High School (Frisco)
9th Grade

Wakeland High School
10700 Legacy Dr.

Frisco 75034

L 24-42
Mon Dec 12
(7:00)
Trinity Christian Academy
(League Game)

TCA-Addison
(ATC facility on Sojourn)
17001 Addison Road

Addison 75248

L 45-50
Thu Dec 15
(6:15)
Johnson County Lions JV
(we are home team)
First Baptist Church
1001 N. Central Expressway
Richardson 75080
W 45-11
Tue Jan 3
(4:30)
Triple A Academy
(League Game)
Focus Academy
2524 W. Ledbetter Dr.
Dallas, TX 75237
W 32-18
Thu Jan 5
(7:00)
Prestonwood Christian Academy
(League Game)

Prestonwood Christian
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 44-48
Mon Jan 9
(5:00)
Cistercian Preparatory School
9th Grade

Cistercian Prep School
1 Cistercian Road

Irving 75039

W 73-36
Fri Jan 13
(7:00)
Highland Park High School
9th Grade "B"
Highland Park High School
4220 Emerson Ave.
Dallas, TX 75205
W 65-58
Sat Jan 14
(2:00)
DasCHE Spartans
(14U Blue)
Gospel Lighthouse Church
5525 W. Illinois Ave.
Dallas, TX 75211
L 49-56
Tue Jan 17
(6:00)
Liberty Christian School
(League Game)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

L 29-34
Thu Jan 19
(7:40 pm)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Pool Play vs. FBCHA Eagles)
Legends Sports Complex
The Woodlands, TX
W 60-18
Fri Jan 20
(10:20 am)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Pool Play vs. Aggieland Panthers)
Legends Sports Complex
The Woodlands, TX
W 70-20
Fri Jan 20
(8:50 pm)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Semifinals vs. HSAA 8th Red)
Legends Sports Complex
The Woodlands, TX
W 43-30
Sat Jan 21
(1:50)
Space City Jam Homeschool Tournament
(Championship vs. HHA Mavericks)
Legends Sports Complex
The Woodlands, TX
W 57-44
Champions
Mon Jan 23
(6:30)
Parish Episcopal School
(Dallas)

Parish Episcopal School
4101 Sigma Rd.

Dallas 75244

W 40-17
Thu Jan 26
(7:00)
Dallas-Area Private School
League Tournament

(vs. Legacy Christian)

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

W 55-21
Sat Jan 28
(12 noon)
Dallas-Area Private School
League Tournament

(vs. Triple A Academy)

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

W 41-20
Sat Jan 28
(2:30)
Dallas-Area Private School
League Tournament

(Championship vs. Argyle Liberty)

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

L 33-46
2nd Place
Thu Feb 9
(11:15 am)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. FW THESA Riders)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 60-45
Thu Feb 9
(8:00 pm)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Austin Royals)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 78-30
Fri Feb 10
(7:30)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Weatherford Express "A")
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 70-25
Sat Feb 11
(12:45)
2017 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Houston HCYA Warriors)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 62-58
State Champions
Thu Feb 23 Regionals
(vs. Aggieland Panthers)
Mansfield, TX W 62-9
Thu Feb 23 Regionals
(vs. HSAA 8 Red)
Mansfield, TX W 41-31
Fri Feb 24 Regionals
(Semifinals vs. Dallas Thunder)
Mansfield, TX W 64-39
Sat Feb 25 Regionals
(Championship vs. DaSCHE)
Mansfield, TX L 36-39
2nd Place
Tue Mar 14 Nationals Springfield
(vs. Little Rock Flames)
Springfield, MO W 60-41
Wed Mar 15
(2:30)
Nationals Springfield
(vs. Tulsa NOAH Jaguars)
Springfield, MO L 52-54
Thu Mar 16 Nationals Springfield
(vs. Memphis MHEA Eagles)
Springfield, MO L 43-44
Fri Mar 17 Nationals Springfield
(vs. Cincinnati Trailblazers)
Springfield, MO L 44-58

 

2016-2017 Boys 8th Grade (Blue) Team Roster

No.

Player Name

Grade

53 Dowdle, Methias 8
1 Doyle, Ryan 8
13 Freeman, Matthew 8
52 Grant, Thompson 8
40 Hulstein, Connor 8
21 Jaloub, Bill 8
43 James, Alex 8
20 Ragsdale, Preston 8
22 Tennyson, Ben 8
3 Thompson, Jacob 8

Head Coach - Judah Tanella

Asst. Coaches - Daniel Thompson

Team Admin -  Traci Grant