HSAA Boys 8th Grade (Blue) Basketball

2015 - 2016 Schedule
Final Record: 24-17
***THSSBC State Champions***

Date/Time Opponent Location Score
Tue Nov 17
(6:00)
Wakeland High School (Frisco)
9th Grade

Wakeland High School
(Auxiliary gym)
10700 Legacy Dr.

Frisco 75034

L 38-45
Thu Nov 19
(7:30)
Rowlett High School
9th Grade Tournament

(vs. Garland High 9th)
Rowlett High School
(Main Gym)
4700 N. President Bush Hwy
Rowlett, TX 75088
L 43-56
Fri Nov 20
(6:00)
Rowlett High School
9th Grade Tournament

(vs. Sachse High 9th)
Rowlett High School
4700 N. President Bush Hwy
Rowlett, TX 75088
W 38-32
Sat Nov 21
(8:30 am)
Rowlett High School
9th Grade Tournament

(vs. Rowlett High 9th "B")
Rowlett High School
4700 N. President Bush Hwy
Rowlett, TX 75088
W 44-14
Sat Nov 21
(2:30)
Rowlett High School
9th Grade Tournament

(5th Place Game vs. Lakeview Centennial 9th)
Rowlett High School
4700 N. President Bush Hwy
Rowlett, TX 75088
L 39-43
Mon Nov 23
(6:30)
FW Nolan Catholic High School
9th Grade

Nolan Catholic High School
4501 Bridge St

Ft. Worth 76103

L 38-55
Mon Nov 30
(8:00)
Prestonwood Christian Academy

Prestonwood Christian
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 31-46
Thu Dec 3
(7:00)
Dallas Christian School (Mesquite)

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

L 35-41
Fri Dec 4
(3:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. Gonzales Apaches)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 49-23
Fri Dec 4
(9:00 pm)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. Houston CHSA Wolverines)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 54-37
Sat Dec 5
(12 noon)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Pool Play vs. San Marcos Panthers)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 52-30
Sat Dec 5
(5:00)
San Antonio FEAST Patriot Invitational
(Championship Game vs. Austin Royals)
Alamo City All-Stars Sportsplex
11471 E. Loop 1604 N.
Universal City, TX 78148
W 44-18
1st Place
Tue Dec 8
(6:00)
Faith Christian School
(Grapevine)
9th Grade
Dallas Road Gym
729 E. Dallas Rd.
Grapevine, TX 76051
W 47-46
Thu Dec 10
(7:30)
Liberty Christian School (Argyle)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

L 25-38
Fri Dec 11
(6:00)
The Oakridge School (Arlington)
JV Team

The Oakridge School
5900 W. Pioneer Pkwy

Arlington, TX 76013

L 42-69
Mon Dec 14
(7:00)
Trinity Christian Academy (Addison)

TCA-Addison
17001 Addison Road

Addison 75248

W 21-20
Tue Dec 15
(6:45)
Central Jr. High (Euless)
9th Grade "A"

Central Junior High School
3191 W. Pipeline Rd.

Euless, TX 76040

L 40-43
Thu Dec 17
(6:30)
Legacy Christian Academy

Legacy Christian Academy
5000 Academy

Frisco  75034

L 21-38
Tue Jan 5
(7:00)
Triple A Academy (charter school) Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
L 31-38
Thu Jan 7
(7:00)
Prestonwood Christian Academy

Prestonwood Christian
6801 W. Park Blvd

Plano 75093

L 38-59
Fri Jan 8
(6:15)
Central Jr. High (Euless)
9th Grade "A"

Central Junior High School
3191 W. Pipeline Rd.

Euless, TX 76040

L 54-64
Mon Jan 11
(7:00)
Dallas Christian School (Mesquite)

Dallas Christian School
1515 Republic Parkway

Mesquite 75150  

W 46-35
Tue Jan 12
(5:00)
Harwood Jr. High (Bedford)
9th Grade "B"
Harwood Junior High
3000 Martin
Bedford, TX 76021
W 55-33
Fri Jan 15
(5:00)
CHANT Chargers
(we are visiting team)
Messiah Lutheran Church
1801 W. Plano Parkway
Plano, TX 75075
W 61-55
Sat Jan 16
(2:00)
DasCHE Spartans
(homeschool)
Gospel Lighthouse Church
5525 W. Illinois Ave.
Dallas, TX 75211
W 51-35
Mon Jan 18
(4:30)
CHANT Chargers
(we are home team)
First Baptist Church
1001 N. Central Expressway
Richardson 75080
W 46-35
Tue Jan 19
(7:30)
Liberty Christian School (Argyle)

Liberty Christian School
1
301 S. Hwy 377

Argyle, TX 76226

L 35-45
Wed Jan 20
(6:00)
Trinity Christian Academy (Addison)

TCA-Addison
17001 Addison Road

Addison 75248

W 39-26
Sat Jan 23
(11:00 am)
Cistercian Preparatory School
8th Grade "A"

Cistercian Prep School
1 Cistercian Road

Irving 75039

W 54-20
Mon Jan 25
(5:00)
FW THESA Riders
JV "B" Team
First Baptist Church
1001 N. Central Expressway
Richardson 75080
W 55-44
Wed Jan 27
(4:00)
Dallas-Area Private School
League Tournament

(vs. Trinity Christian Academy)

TCA-Addison
(Main Gym)
17001 Addison Road

Addison 75248

W 45-29
Thu Jan 28
(7:00)
Dallas-Area Private School
League Tournament

(vs. Legacy Christian Academy)

Legacy Christian Academy
(Upper School Gym)
5000 Academy

Frisco  75034

L 23-27
Thu Feb 4
(6:00)
CHANT Chargers
(we are visiting team)
Messiah Lutheran Church
1801 W. Plano Parkway
Plano, TX 75075
W 57-28
Mon Feb 8
(7:15)
Texas Torah Institute (JV) Levine Academy
18011 Hillcrest Road
Dallas 75252
W 31-25
Tue Feb 9
(6:15)
Cistercian Preparatory School
9th Grade Team

Cistercian Prep School
1 Cistercian Road

Irving 75039

L 62-72
Mon Feb 15
(7:15)
Texas Torah Institute (JV) Levine Academy
18011 Hillcrest Road
Dallas 75252
W 42-30
Thu Feb 18
(5:00)
Heritage Christian (Cleburne) Bob Knight's Field House
(Duncanville Field House)
1700 S. Main St
Duncanville, TX 75137
L 33-41
Thu Feb 25 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Spring Salt + Light Eagles)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 66-27
Fri Feb 26 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(vs. Abilene Hawks)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 58-20
Fri Feb 26 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(Semifinals vs. Lubbock Titans)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 64-44
Sat Feb 27 2016 Texas State Homeschool Basketball Championships
(Championship vs. Heritage HCA Falcons)
Fieldhouse USA
6155 Sports Village Rd.
Frisco, TX 75034
W 50-42
State Champions

 

2015-2016 Boys 8th Grade (Blue) Team Roster

No.

Player Name

Grade

1 Ryan Doyle 7
3 Jacob Thompson 8
13 Matthew Freeman 8
14 Robert Hodges 8
20 Patrick Day 8
24 Lukas Seymour 8
31 Grant Lamb 8
44 Jude Sparks 8
53 Noah Taylor 8
55 Thompson Grant 8

Head Coach - Judah Tanella

Asst. Coaches - Daniel Thompson; Randy Hodges

Team Admin -  Traci Grant